تبلیغاتمقاله و تحقیق کشاورزی
مقاله و تحقیق کشاورزیakeکشاورز - "ارتباطات اثربخش ؛ نقطه عطف توسعه كشاورزي و روستايي"
جمعه 1 آبان 1388  01:28 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: fg fg

"ارتباطات اثربخش ؛ نقطه عطف توسعه كشاورزي و روستايي"

فصلنامه نظام‌مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي ، شماره يازدهم ، 1385


آرزو مختاری حصاری

دانشجوي كارشناسي ارشد توسعه روستايي ، دانشگاه تهران


چکيده

ارتباطات در زمينه توسعه روستايي يک نقش محوري دارد ودر برنامه ريزيهاي توسعه هم شايان توجه است چون باعث افزايش آگاهي ، هماهنگ سازي و سازماندهي افراد مي شود و همچنين بعنوان شاخص توسعه روستايي و کشاورزي مي باشد. در صورت وجود ارتباطات موثر با روستاييان مي توان در زمينه هاي اقتصادي ،اجتماعي ، سياسي و فرهنگي گامهاي موثري را برداشت . ارتباطات در توسعه کشاورزي و روستايي و در حقيقت توسعه منابع انساني موجب افزايش انگيزه ، اطلاعات ، احساس مسووليت ،مشارکت و آموزش نوآوريها مي شود . نوع ابزار و کانالهاي ارتباطي مورد استفاده در اثر بخشي ارتباط بسيار مهم مي باشند ،چه بسا تلفيق کانالهاي ارتباط بومي با فناوريهاي نوين ارتباطي و استفاده از هر دوي اين کانالها تأثير بسيار عميقي در اثربخشي ارتباط خواهد داشت ولي بايد اذعان داشت که کار بسيار سخت و حساسي است .

بايد تلاشمان بر اين باشد تا مسائل پايه اي و زيرساختي را مرتفع کنيم ، سواد روستائيان را بالا ببريم به آنها بخصوص کشاورزان خرده پا ياد دهيم خودشان برقرار کننده ارتباط با کارشناسان و مراکز ارائه خدمات باشند و در جهت افزايش درآمد و بهبود کيفيت زندگيشان تلاش کنند و تا جايي که امکان دارد شکاف ساختار اجتماعي و شکاف اطلاعاتي و ديجيتالي را کاهش دهيم.

اين مقاله ، نقش موثر ارتباطات را در توسعه منابع انساني ، مشارکت و آموزش مورد بررسي قرار مي دهد و بر وجود ارتباط اثر بخش چه ارتباطات ميان فردي و چه با استفاده از ابزار ، روشها و تکنولوژيهاي نوين و همچنين بر نقش کارشناسان ، مروجين و آموزش دهندگان کشاورزي تأکيد مي کند .


کلمات کليدي :ارتباطات ، اثربخشي ،توسعه منابع انساني ، مشارکت ،توسعه روستايي و کشاورزي
منبع:
http://agriextension.blogfa.com

   


نظرات()   

akeکشاورزدوستان عزیز ابتدا لینک خودتون رو در لینک باکس کشاورزی ثبت کنید سپس کد لینک باکس را در قالب وبلاگ خودتون قرار دهید و سپس در کمتر48ساعت لینک شما ثبت میشود